Pinnoitteenpaksuusmittaria käytetään metallien pinnoitteen paksuuden nopeaan ja tarkkaan tunnistamiseen. Verrattuna moniin muihin maalin paksuusmittareihin, tämän mittauslaitteen ei tarvitse tehdä eroa rauta- ja ei-rautametallien välillä.
Pinnoitteenpaksuusmittarin pienellä ja kompaktilla rakenteella yhden käden käyttö on mahdollista. Pienestä koostaan huolimatta mittauslaitteen mittausalue on 1500 µm ja tarkkuus ± (3% + 1 µm).
Mitatut arvot voidaan näyttää yksiköissä µm, mm ja mil. Kerroksen paksuuden mittaamisen lisäksi pinnoitteen paksuuden mittauslaite voi määrittää pienimmän, suurimman ja myös keskiarvon erilaisten mittausten sarjasta. Pinnoitteen paksuuden mittauslaitteessa on myös automaattinen virrankatkaisutoiminto.
Meiltä mittalaitteet ja työkalut, kunnossapidon huollon sekä laadun-valvonnan avuksi
Oy Elbecon Ab
Sirrikuja 4 C, 00940 Helsinki
Avoinna arkisin klo 8-16
info@elbecon.fi
+358 50 358 5483
Y-tunnus 0609120-6